Święta obowiązkowe

Wierni Kościoła Rzymskokatolickiego zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy św. we wszystkie niedziele w ciągu roku i w następujące święta obowiązkowe ...

Wierni Kościoła Rzymskokatolickiego zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy św. we wszystkie niedziele w ciągu roku i w następujące święta obowiązkowe:

Świętej Bożej Rodzicielki Maryi - Nowy Rok (1 stycznia)

Objawienie Pańskie (6 stycznia)

Wniebowstąpienie Pańskie - w VII Niedzielę Wielkanocy

Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Boże Ciało

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny - Matki Boskiej Zielnej (15 sierpnia)

Wszystkich Świętych (1 listopada)

Boże Narodzenie (25 grudnia)

Lista ta obowiązuje od 30 listopada 2003 r. - zgodnie z dekretem Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 4 marca 2003 r.

Na terenie Polski zniesiony został obowiązek uczestniczenia we Mszy świętej w trzy kolejne uroczystości:

19 marca - uroczystość świętego Józefa

29 czerwca - uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

8 grudnia - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Przejawem miłości do Jezusa obecnego w Eucharystii jest częste uczestniczenie we Mszy św. (nie tylko w dni obowiązkowe). Proponujemy, aby wybrać sobie dodatkowo jeden dzień w miesiącu, kiedy ktoś z rodziny przyjdzie na Mszę św. (może to być nawiązanie do ważnego wydarzenia: dzień urodzin, przyjęcia I Komunii św., przyjęcia sakramentu bierzmowania, zawarcia sakramentu małżeństwa itd.)

sobota,
16 grudnia 2017