W niedzielę, 1 maja, w dzień beatyfikacji Ojca św. Jana Pawła II, okoliczna Polonia zebrała się w kościele des Gautherets, o 16h, aby wspólnie wyrazić Matce Najświętszej, Królowej Polski i Polonii wdzięczność za długo oczekiwany Dar Beatyfikacji Jana Pawła II. Jak co roku, z okazji uroczystości Królowej Polski i kolejnej rocznicy ustanowienia Konstytucji Trzeciomajowej z 1791 roku, Kościół w Les Gautherets zapełnił się licznie wiernymi i przybyłymi gośćmi, także francuskiego pochodzenia. Chór polski Tradycje pięknie śpiewał i wprowadził nas w nastrój modlitewnego uniesienia. Mszy św. przewodniczył ks. prob. Zdzisław Początek, Chrystusowiec, z polskiej parafii z Le Creusot, wraz ze swoimi parafianami. W kazaniu okolicznościowym podkreślał niezwykłość osobowości tego Wielkiego Polaka jako kapłana, biskupa i papieża. Przytoczył nam kilka świedectw ludzi, dla których bł. Jan Paweł II był kimś, kto zmienił ich życie. Bł. Papież - człowiek z Boga i dla ludzi; człowiek prosty i święty, tytan wiary i radości, którą czerpał z codziennego kontaktu z Panem Bogiem i Jego Matką. W procesji z darami ofiarowali się w symbolicznych darach rezprezentanci Chóru Tradyje i Mazovia, Polonia, przebrani w stroje narodowo-ludowe, Matki Różańcowe, oraz dzieci; delegaci poszczególnych wspólnot i parafii. Postać młodego Papieża cały czas nam towarzyszyła w obrazie umieszczonym przed ołtarzem. Spoglądając na nas z tego obrazu, jednocześnie usmiechnięty Błogosławiony promieniował radością Boga. Ks. prob. Tomasz Tobys SChr na końcu uroczystej Mszy św. podziękował wszystkim zgromadzonym za udział w tej wspólnej radości i udzieloną pomoc w przygotowaniu tego wydarzenia. W imieniu chóru Tradycje zaprosił wszystkich zebranych na drugą część uroczystości, do polskiej sali im. Kończaka w Les Gautherets. Tam, przy dobrych polskich wypiekach i winie przedłużaliśmy naszą ogromną i niewymowną radość i dumę, że mamy tak wspaniałego Błogosławionego! - Ojcze Święty - Janie Pawle II, Tobie powierzamy nasze parafie, rodziny, cały Naród Polski i nas samych. - Módl się za nami!

środa,
18 października 2017