1 maja 2011 >> http://ekai.pl/janpawel/x37429/ksiega-radosci-komentarze-decyzji-o-beatyfikacji-jana-pawla-ii/

Publikujemy komentarze – ludzi Kościoła, ważnych osób z Polski i ze świata, przedstawicieli środowisk katolickich – dotyczące ogłoszenia przez Benedykta XVI daty beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II, która odbędzie się 1 maja. Na bieżąco dodajemy nowe komentarze, także dotyczące przebiegu procesu beatyfikacyjnego oraz wypowiedź uzdrowionej zakonnicy za wstawiennictwem Papieża-Polaka.

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski:

Decyzję o beatyfikacji Jana Pawła II z ogromną radością przyjmuje Kościół w Polsce i cały naród – napisali w specjalnym liście do Benedykta XVI członkowie prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Oto pełna treść dokumentu:

Ojcze Święty!

W imieniu Konferencji Episkopatu Polski przekazujemy Jego Świątobliwości słowa serdecznego podziękowania za podjęcie w dniu dzisiejszym decyzji o beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II. Decyzję tę z ogromną radością przyjmuje Kościół w Polsce i cały naród.

Wyniesienie na ołtarze Sługi Bożego Jana Pawła II daje Kościołowi powszechnemu nowego i ważnego orędownika przed Bogiem. Jako pasterze Kościoła, który jest w Polsce, wyrażamy głębokie przekonanie, że beatyfikacja Jana Pawła II jeszcze bardziej zjednoczy nas z Następcą św. Piotra i Jego misją niesienia światła wiary i miłości współczesnemu światu.

Z wyrazami synowskiego szacunku pozostajemy w modlitewnej jedności


† Józef Michalik
Metropolita Przemyski
Przewodniczący KEP


† Stanisław Budzik
Sekretarz Generalny KEP

† Stanisław Gądecki
Zastępca Przewodniczącego KEP

Warszawa, 14 stycznia 2011 r.

Kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski:

„Jestem szczęśliwy, że Santo Subito, o które prosili ludzie właśnie się spełnia” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz po podpisaniu przez papieża Benedykta XVI dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II i ogłoszeniu daty beatyfikacji. „Wielkie „dziękuję” Ojcu Świętemu za dzisiejszy dekret, potwierdzający cud, który był potrzebny do beatyfikacji" – mówił metropolita krakowski, który u boku Karola Wojtyły spędził blisko 40 lat, a w czasie pontyfikatu był osobistym sekretarzem Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Dziwisz wyraził ogromną radość, że papież Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II i ogłosił datę beatyfikacji 1 maja.

"Wyrażam ogromną radość w imieniu całej diecezji, Krakowa, i myślę, że jestem upoważniony, by powiedzieć, że w imieniu całej Polski. Wielkie „dziękuję” Ojcu Świętemu za dzisiejszy dekret. Dekret potwierdzający cud, który był potrzebny do beatyfikacji" – mówił.

„Wydarzenie to zamyka proces, który wymagał pogłębienia dziedzictwa Jana Pawła II oraz przestudiowania jego osoby” – powiedział metropolita krakowski. Kard. Dziwisz wyznał, że jest szczęśliwy, że to, o co prosili ludzie czyli „Santo Subito”, spełnia się” – zaznaczył. Hierarcha podkreślił, że teraz trzeba przygotować się do liturgii ceremonii beatyfikacji. Kard. Dziwisz powiedział także, że data wyznaczona na 1 maja przypada w tym roku w niedzielę Miłosierdzia Bożego i przypomniał, że Jan Paweł II zmarł w przeddzień tego święta. „Ta tajemnica o Bożym miłosierdziu jest związana z całym życiem Ojca Świętego i tu w Polsce i w czasie jego całego pontyfikatu” – podkreślił.

Kard. Dziwisz pytany przez dziennikarzy o to, że przebywał z człowiekiem, który zostanie błogosławionym powiedział: „jestem onieśmielony, teraz w chwilach trudnych jeszcze głośniej będę mógł wołać – pomóż – powiedział kard. Dziwisz. Według niego obcował nie tylko z człowiekiem błogosławionym, ale ze świętym, co zostało potwierdzone przez heroiczność cnót dzisiejszym dekretem. „Dla nas Jan Paweł II jest patronem i opiekunem, za życia Ojciec Święty był naszym przewodnikiem w stronę suwerenności i niepodległości naszego kraju” – mówił kard. Dziwisz. „Dzisiaj potrzeba nam takiego przewodnika, ponieważ w dzisiejszym świecie także nie jest łatwo” – mówił. Zdaniem metropolity krakowskiego Jan Paweł II będzie po beatyfikacji przewodnikiem, takim samym jak za życia, który głosił „nie lękajcie się, otwórzcie drzwi Chrystusowi”.

Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski:

Mam nadzieję, że po beatyfikacji Jan Paweł II będzie nas jeszcze bardziej jednoczyć – powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz po ogłoszeniu dekretu o uznaniu cudu za pośrednictwem polskiego papieża oraz daty jego beatyfikacji. „Trzeba głęboko przygotować się aby w pełni przyjąć Jana Pawła II, jako nowego błogosławionego” – zaapelował.

„Jeśli chodzi o wybór daty beatyfikacji na 1 maja, to jestem przekonany, że jest to data najlepsza spośród wszystkich dat, na które by wskazywał ziemski życiorys Jana Pawła II” – mówi kardynał. Wyjaśnia, że mógł być brany pod uwagę dzień urodzin – 18 maja, dzień śmierci – 2 kwietnia czy wybór na papieża – 16 października oraz Niedziela Miłosierdzia, która w tym roku wypada właśnie 1 maja. „Ze wszystkich tych dat jest to data najlepsza. Bo przecież Jan Paweł II umarł w przededniu Święta Miłosierdzia, które sam ustanowił” – dodaje.

„Mam teraz nadzieję, że Jan Paweł II, tak jak nas potrafił jednoczyć w podczas swych pielgrzymek, tak jak jednoczył Polaków przez swoje słowo z Rzymu oraz podczas swojego umierania - tak teraz będzie nas zjednoczyć poprzez swoją beatyfikację” – powiedział kard. Nycz.

„Będzie nas jednoczyć także dzięki modlitwom jakie przez niego do będziemy zanosić do Boga” - dodał. „Jakże ważne jest, żeby nas Jan Paweł II wciąż łączył, żeby nas jednoczył, żeby nas tak prowadził do Chrystusa jako wspólnotę Kościoła, tak jak to czynił ongiś, gdy był na ziemi” – dodał.

Metropolita warszawski zaapelował o rzetelne przygotowanie do beatyfikacji, które „musi być związane z powrotem do jego nauczania”. „Mamy na szczęście wiele wydań jego przemówień i dokumentów i mamy także dzieła zebrane w dwóch wydawnictwach – koniecznie trzeba wrócić do tego i uczynić z jego spuścizny systematyczną lekturę kierunkująca życie każdego z nas, życie Kościoła w Polsce” – wyjaśnił.

„Potrzeba Kościołowi, potrzeba światu, ale także Polsce tego Papieża który nas uczył chodzić po drogach świętości. Papieża, który nas jednoczył wtedy gdy byliśmy podzieleni, który nas uczył odwagi i tego, że człowiek jest zawsze najważniejszy, że rodzina jest najważniejsza. Do tych prawd trzeba będzie wracać” – dodał.

„Encykliki Jana Pawła II są wciąż aktualne. Chodzi o to, by wracać do przemówień papieskich nie tylko by znaleźć cytat do artykułu czy kazania, lecz by znaleźć głębszą treść, którą on dał nam jako naukę Kościoła. To jest najważniejsze wyzwanie” – powiedział.

„Przygotowanie do beatyfikacji winno objąć każdą wspólnotę parafialną, nas wszystkich. Winno to być systematyczną pracą na całe lata, a nie tylko fajerwerkiem na czas beatyfikacji” – apeluje kard. Nycz.

Kard. Nycz ujawnia, że świętość Jana Pawła II była dlań czymś oczywistym. „Ta pewność świętości, kazała nam cierpliwie czekać aż Kościół potwierdzi to poprzez proces beatyfikacyjny. Potwierdzone to zostało najpierw poprzez dekret o heroiczności cnót w grudniu 2009 r. i teraz poprzez kolejny dekret o uznaniu cudu” – dodaje.

Kard. Nycz pytany, czy modlił się już pośrednictwem Jana Pawła II wyjaśnia: „Modliłem się cały czas, od momentu jego pogrzebu, pamiętam, że robiłem to, gdy klęczałem przy otwartej trumnie w Bazylice św. Piotra. Nawet przez myśl mi nie przyszło żeby się modlić za niego, modliłem się wprost do niego. Byłem zawsze przekonany o jego świętości. W wielu różnych sprawach do Pana Boga za jego pośrednictwem. Teraz będziemy mogli to czynić w sposób oficjalny”.

Dodaje, że sprawą Kościoła będzie teraz decyzja, na kiedy zostanie wybrane wspomnienie papieża Jana Pawła II. „Myślę, że 1 maja będzie mógł pozostać na zawsze jako dzień jego wspomnienia” – wyjaśnił.

Abp Józef Michalik, przewodniczący Episkopatu Polski:

Beatyfikacja Jana Pawła II jest pokazaniem całemu światu czegoś, co w polskiej duszy jest najpiękniejsze – tak dzisiejszą decyzję Benedykta XVI skomentował abp Józef Michalik. „Ten papież wyszedł z Kościoła polskiego, oskarżanego niekiedy o siedem grzechów głównych i jeszcze kilka pobocznych” – podkreślił w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Metropolita przemyski zwrócił uwagę, że Jan Paweł II był papieżem wielkich programów duszpasterskich, takich jak dowartościowanie świeckich w Kościele, obrona życia, praca nad młodzieżą, rodziną, chorymi. „Jest to wielki wzorzec pozostawiony światu i Kościołowi. Błogosławiony to człowiek, który rozwinął swoją osobowość w najdoskonalszy sposób, otwarł ją na działanie nadprzyrodzone” – zaznaczył rozmówca KAI.

„Wielkim wkładem tego papieża jest też to, że Pan Bóg pozwolił mu cierpieć dla Kościoła, to był przecież męczennik, który dał świadectwo przelaną krwią” – podkreślił hierarcha. Dodał, że papież Wojtyła wniósł także swój oryginalny wkład w teologię i filozofię. „Ale to, co było w nim najpiękniejsze, to jego miłość do ludzi i Pana Boga” – ocenił przewodniczący Episkopatu.

Jego zdaniem decyzja o beatyfikacji Jana Pawła II stanowi bardzo ważny moment dla Kościoła w Polsce. „Oznacza bowiem akceptację nadprzyrodzonego autorytetu Kościoła powszechnego dla linii duszpasterskiej i teologicznej papieża naszego życia, co stanowi także nobilitację dla Kościoła w naszym kraju" - stwierdził abp Michalik.

„Papież ten wyszedł z Kościoła polskiego, oskarżanego o siedem grzechów głównych i jeszcze kilka pobocznych. A jednak wyniósł metody, których się uczył w Polsce, w trudnych warunkach obok Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego” – zaznaczył hierarcha. Jego zdaniem, jest to jakiś przykład dla nas wszystkich: „nie lekceważmy tych sytuacji i trudności, w których jesteśmy, bo i w nich można ujawnić wielki zasób wartości”.

Pytany, jakie myśli powinny towarzyszyć Kościołowi w Polsce w związku z beatyfikacją Jana Pawła II, arcybiskup przemyski odparł: „Nie bać się trudności i czasów, które idą. Ten papież nie bał się trudności, które postawił przed nim Pan Bóg. Nie bać się ludzi – on do nich szedł – wyzwalać z nich dobro, jak on to czynił, ale i czuwać. Zaufać człowiekowi, bo człowiek jest lepszy niż myślimy i zaufać Panu Bogu, bo jest On mocniejszy niż wiemy”.

Zdaniem przewodniczącego Episkopatu Polacy powinni „zintensyfikować wiedzę” o papieżu Wojtyle a następnie przejść do kultywowania kontaktu z Nim. „Niejednokrotnie, m.in. podczas zebrania episkopatu, zastanawiam się, jak w jakiejś konkretnej sytuacji zachowałby się Jan Paweł II, co zrobiłby prymas Wyszyński. Kiedyś nawet powiedziałem to papieżowi, który roześmiał się i powiedział: «Słuchaj, czasami trzeba przeczekać»”.

Według abp. Michalika, w związku z nadchodzącą beatyfikacją polscy katolicy nie powinni lękać się życia ani bać się przegrywać. „W chrześcijaństwie przegrywanie na wzór Chrystusa – włącznie z ukrzyżowaniem i śmiercią – to jest gwarancja późniejszego zwycięstwa” – przypomniał metropolita przemyski, który sam został mianowany i osobiście konsekrowany w 1986 przez Jana Pawła II.

 [1] 

Powrót

Menu dodatkowe

  • ółążść‡

Dzisiaj jest

sobota,
02 lipca 2022

(183. dzień roku)

100 lat ur. św. JP II

Święta

Sobota, XIII Tydzień zwykły
Rok C, II
Dzień Powszedni albo wsp. Najśw. Maryi Panny w sob.

Zegar