Wartość i znaczenie Wielkiego Postu

Świadectwo pewnej osoby

Do świąt wielkanocnych rodzina moja przygotowuje się przez Wielki Post, w którym oczekuje się na Zmartwychwstanie Jezusa. Wielki Post rozpoczyna Środa Popielcowa, która stanowi o jego początku. W tym czasie moja rodzina poczyna szczególne przygotowania do uroczystości tak wielkiej jaką są Święta Wielkanocne. W Kościele podczas Eucharystii bezpośrednio po homilii kapłan sypie popiołem głowy wiernych wypowiadając słowa pochodzące z Ewangelii " nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię". Środa Popielcowa to czas, w którym nie spożywamy pokarmów mięsnych. Wielki Post jest czasem, gdzie Kościół szczególną uwagę zwraca na odprawianie postu, dawanie jałmużny i gorliwą modlitwę. W tym czasie moja rodzina dba również o swojego ducha poprzez przystępowanie do spowiedzi. To dobra droga, w której możemy być blisko Boga. Ważne jest aby podczas Wielkiego Postu umieć również zrezygnować z rzeczy i zwyczajów, które sprawiają przyjemność całej mojej rodzinie. W tym roku moja rodzina postanowiła na okres Wielkiego Postu nie jeść słodyczy oraz zrezygnować z oglądania telewizji. Każdy dzień postanowiliśmy wieńczyć wspólną modlitwą. Obowiązkiem każdego jest odmawianie i przewodniczenie na jednej z modlitw. Modlitwa stanowi centrum naszego życia. Ona daje nam siłę na kolejne dni i łaskę do tego aby wytrwać w swoich postanowieniach. Czas ten pozwala nam na wyciszenie i przeniknięcie wgłęb siebie, dlatego rodzina moja unika zabaw i wesel urządzanych w tym okresie. Chcąc przybliżyć się do tajemnicy krzyża i zmartwychwstania uczestniczymy w drodze krzyżowej, która odprawiana jest co tydzień, w piątek. Drogę tą poprzedza msza święta, w które również bierzemy udział. Droga krzyżowa składa się z czternastu stacji. Treść tych stacji oparta jest na Ewangeliach. Opisuje ona drogę, w której uczestniczył sam Jezus Chrystus, niosąc na swoich ramionach wielki drewniany krzyż. Droga wiodła go od Piłata przez zakurzone i pełne "gapiów" ulice Jerozolimy. Skończyła się ona na górze Czaszki (Kalwaria). Przez całą swoją drogę Bóg, który stał się człowiekiem spotykał ludzi, jedni patrzyli na Niedzielne popołudnia spędzamy w Kościele uczestnicząc w "Gorzkich Żalach". Są to hymny śpiewane w trzech częściach. Treść ich związana jest z męką i śmiercią Jezusa na krzyżu. Pieśni te są wyrazem wielkiej żałości jaka przejmuje serce człowieka, które uczestniczy w męce Zbawiciela. Nabożeństwo to pobudza serca mojej rodziny do prawdziwego żalu oraz skruchy. Podczas tego nabożeństwa ksiądz wygłasza kazania pasyjne, które są rozważaniem męki i jej uniwersalności w dzisiejszym świecie. Gorzkie Żale mają na celu pobudzić nas do rozważań drogi krzyżowej, która ma wciąż na nowo przemieniać serca. Czas Wielkiego Postu jest czasem, w którym odbywają się rekolekcje. Z reguły trwają one trzy dni. Owoce tych rekolekcji dla każdego członka mojej rodziny są indywidualne i pozwalają one lepiej przeżyć czas, w którym szczególne miejsce powinno zajmować umartwienie oraz refleksja nad własnym życiem. To umocnienie wiary, która wzywa każdego chrześcijanina do poprawy swego życia i wyzbycia się grzechów. Od kilku lat Caritas wykorzystuje ten czas na zbieranie datków dla osób najbardziej potrzebujących. Przygotowuje w tym celu specjalne puszki, gdzie można podzielić się swoimi pieniędzmi z innymi ludźmi. Jałmużna ta przeznaczona jest na rehabilitację oraz leczenie. Odkładanie pieniędzy do puszki Caritas jest naszym symbolicznym gestem wykonanym w stosunku do osób potrzebujących. Jest to wyraz naszej pamięci i wyobraźni miłosierdzia. Wielki Post jest okresem, który cechuje szczególna eschatologia. To czas refleksji i zadumy nad własnym życiem i poprawą go. To zmierzanie poprzez wyrzeczenia do refleksji, to zabieganie o własne zbawienie. Przyczynia się on w znacznym stopniu do poprawy relacji w mojej rodzinie, gdyż wywołuje on szczególną wrażliwość i wyrozumiałość do drugiego człowieka. Rezygnacja z przyjemności np. telewizji dostarcza nam więcej czasu, który możemy poświęcić na budowanie głębszych więzi między sobą, opartych na miłości, wzajemnym szacunku oraz prawdziwej przyjaźni z Bogiem. Dobrze przeżyty Wielki Post gwarantuje piękne przeżycie świąt. Jest fundamentem do prawdziwej radości ze Zmartwychwstania Jezusa.

(artykuł z www.bryk.pl)

15 grudnia 2017