Królowej Polski i Polonii 2016

Uroczystości „Trzeciomajowe” w naszej polskiej parafii 2016. - Od samego początku, od osiedlenia się polskich emigrantów na francuskiej ziemi, polskie parafie pielęgnowały cześć wyrażaną Najświętszej Maryi Pannie, Królowej naszego Narodu, Pani Jasnogórskiej. Jej czciciele byli bowiem przekonani, że Ona „wszystko rozumie”; że jest z nimi i doskonale prowadzi do Jej Syna. Ta głęboka miłość oparta na wierze i ufności w Jej Macierzyńską opiekę wyrażała się w celebrowaniu uroczystości „Trzeciomajowych”. – „Bóg-honor-Ojczyzna”, to niejako duchowy sztandar każdego, polskiego emigranta. Jak to ktoś niegdyś powiedział: „nie ma prawdziwego Polaka na obczyźnie bez wiary w Boga i ufności w macierzyńską opiekę Maryi”. – „Nie ma autentycznej tożsamości Polaka, jeżeli zabraknie w jego życiu, gdziekolwiek by nie przebywał, owego, duchowego sztandaru. Ten sztandar opiera się również na honorze i umiłowaniu Macierzy-Ojczyzny-Polski”. W naszej wspólnocie, polskiej parafii Montceau les Mines, Saint Vallier i Sanvignes les Mines oddaliśmy cześć Panu Bogu przez wstawiennictwo Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polskiego Narodu w niedzielę 8 maja 2016 roku. Uroczysta Msza św. rozpoczęła się o godzinie 15h30 w kościele Les Gautherets (Saint Vallier) pieśnią Gaude Mater Polonia (Réjouis toi, Mère Pologne). Eucharystii przewodniczył ks. Jan Ciągło, Prowincjał Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej we Francji i Hiszpanii, który przybył do naszej wspólnoty z Aulnay sous Bois razem z ks. profesorem, Pawłem Bortkiewiczem, Chrystusowcem, specjalizującym się w teologii moralnej. Ks. Paweł wygłosił do nas okolicznościowe kazanie, podkreślając w nim autentyczną tożsamość Polaka na emigracji, która od samego początku opiera się na umiłowaniu Chrystusa i Maryi; na prawdzie „skąd i dlaczego nasz Polski Naród”. To z Ewangelii, z Chrztu Polski, z wiary, Polacy czerpali siły do pokonywania trudności, które oznaczyły oś naszej wspólnej historii. Tożsamość autentyczna, to odpowiedź na pytanie o prawdę „kim, dlaczego i po co jestem; kim jesteśmy”. Bycie autentycznym synem tego Narodu, to wyryta w sercu wdzięczność i ufność Maryi, która wie najlepiej, czego nam potrzeba. Ona uczy nas, jak żyć i kim być. Dziękujemy ks. Profesorowi, ks. Prowincjałowi, polskim Siostrom Sercankom z Paray le Monial, grupie polskiego folkloru „Mazovia”, przyjaciołom byłego chóru „Tradycje”, wszystkim Parafianom i gościom, także przybyłym z sąsiedniej polskiej parafii z Le Creusot, za wspólną modlitwę i przygotowanie naszych uroczystości. Po Mszy św. Rada Parafialna zaprosiła wszystkich na polską salę w Les Gautherets , im. Kończaka, na polski placek i wino honorowe. „Bóg-honor-Ojczyzna”.

15 grudnia 2017

Piątek, II Tydzień Adwentu Rok B, II Dzień Powszedn