„Opłatek parafialny w Saint Vallier 2016“ Jak co roku, polska parafia Saint-Vallier, Sanvignes les Mines i Montceau les Mines zebrała się na polskiej sali im. Kończaka w Les Gautherets – 10 stycznia o godzinie 15h30, aby złożyć sobie noworoczne życzenia, połamać się opłatkiem, pośpiewać nasze polskie kolędy i przy gościnnym stole wspólnie porozmawiać. Na nasze wspólne spotkanie przybyli także: ks. proboszcz francuskiej parafii St Vallier, Bernard Binon, ks. dziekan i proboszcz francuskiej parafii Montceau les Mines, Yves Garruchet, oraz ks. dziekan PMK i proboszcz polskiej parafii z La Ricamarie-Roch-Moliere, Zdzisław Początek SChr. Ks. Zdzisław przyjechał z parafianami, delegacją swojej parafii, pokonując prawie 200 km. Nie zabrakło też parafian z sąsiedniej polskiej parafii Le Creusot. Na początku, po powitaniu przez miejscowego proboszcza ks. Tomasza Tobys SChr wszystkich zebranych gości, odczytano Słowo Boże w dwóch językach, o narodzeniu Jezusa Chrystusa, a wyznaczeni kapłani przeczytali fragment dokumentu papieża Franciszka o Bożym Miłosierdziu w języku polskim i francuskim. Ks. Tomasz złożył wszystkim życzenia na ten Rok Jubileuszowy, Bożego Miłosierdzia. Potem po odśpiewaniu kolędy połamaliśmy się opłatkiem. Nasi parafianie pięknie przygotowali salę i stoły, na których nie brakowało różnych specjałów, w tym polskiego placka. Po kilku godzinach wróciliśmy do naszych domów w poczuciu pogłębionej wspólnoty polskich tradycji i Bożego Ducha.

środa,
18 października 2017